Elindult a nagyobb hatékonysággal működő, új típusú napelemek kifejlesztését célzó SUNLIFE projekt |
A 2024-es év végén elindulhatott a Clean Energy Transition Partnership program 2023. évi keretéből támogatást nyert „SUNLIFE – Versatility of sustainable, low-cost chalcogenide thin-film solar cells” projekt megvalósítása. A program sajátossága, hogy bár nemzetközi együttműködésben kell a K+F projekteket megvalósítani, az egyes partnereknek a kijelölt nemzeti szervezeteknél kell a finanszírozásra pályázniuk.
A Spanyol Tudományos Kutatások Legfelsőbb Tanácsa koordinációjával alakult, további öt egyetemet, kutatóintézetet, valamint egy ipari szereplőt tömörítő konzorcium összesen 3 526 531 euró összköltségvetésű projekt vékonyrétegű, nagyobb hatékonysággal működő, Sb2(S,Se)3 és elemi Se alapú, napelemek kifejlesztését célozza meg.
A Bay Zoltán Kutatóintézet a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól 57 818 793 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert az együttműködésben vállalt, fenntarthatósági elemzések (LCA, LCC számítás) és a kifejlesztett egységek tesztelése, valamint egyes disszeminációs feladatok elvégzésére a hároméves projekt során.
A projektindító találkozón 2025. január 28-29-én a Rendszertervezési osztály és a Nemzetközi osztály munkatársai vettek részt Madridban a koordinátor székhelyén. A találkozón a partnerek tisztázták az egyes munkacsomagok és feladatrészek szakmai részleteit, a kapcsolattartás és jelentési rendszer módjait, valamint a felelősségi köröket.
A 2024-1.2.1-HE_PARTNERSÉG-2024-00015 számú projekt a CET Partnership 2023 évi közös kutatási pályázati felhívása keretében, az Európai Bizottság támogatásával, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott finanszírozásával, a 2023-2024-1.2.1-HE_PARTNERSÉG pályázati program finanszírozásában valósul meg.