Víztisztítás és CO2 megkötés egyszerre? – BRINE-CARB projekt

 

2024 végén elstartolt a Clean Energy Transmition Partnership program 2023. évi keretéből támogatást nyert „Brine Integration for Carbon Capture – BRINE-CARB” projekt megvalósítása. A program sajátossága, hogy bár nemzetközi együttműködésben kell a K+F projekteket megvalósítani, az egyes partnereknek a kijelölt nemzeti szervezeteknél kell a finanszírozásra pályázni.

 

Az olasz TECHFEM víztisztítási rendszerek fejlesztő és telepítő cég koordinációjával alakult, további négy egyetemet és kutatóintézetet, valamint két KKV-t tömörítő konzorcium összesen 2 480 486 euró összköltségvetésű projekt olyan technológia kidolgozását célozza meg, amely ipari szennyvizek tisztítását CO2 megkötésével éri el, ezzel is jelentősen hozzájárulva az Európai Unió CO2-kibocsátási céljaihoz.

 

A Bay Zoltán Kutatóintézet – a Miskolci Egyetemmel közös konzorciumban – a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól 57 818 793 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert az együttműködésben vállalt, fenntarthatósági elemzések, digitális modellezési, kommunikációs és disszeminációs stratégia kidolgozására a hároméves projekt során.

 

A projektindító találkozón 2024. január 14-én az Információtechnológiai és a Nemzetközi osztály munkatársai vettek részt Lamezia Terme-ben a koordinátor székhelyén. A találkozón a partnerek tisztázták az egyes munkacsomagok és feladatrészek szakmai részleteit, a kapcsolattartás és jelentési rendszer módjait, valamint a felelősségi köröket.

 

A Cetp-FP-2023-00287 számú projekt a CET Partnership 2023 évi közös kutatási pályázati felhívása keretében, az Európai Bizottság társfinanszírozásával, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2024-1.2.1- HE_partnerség pályázati program finanszírozásában valósul meg.