Projekt részletezése
Projekt azonosító száma: 2020-2.1.1-ED-2023-00251
Kedvezményezett neve: Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Projekt címe: Fejlesztési javaslat biogázüzemek hatékonyságnövelésére
Szerződött támogatás összege: 100 000 000
Támogatás mértéke: 100 %
A projekt tervezett futamideje: 2023.09.01.-2025.08.31.
Projekt leírása
Magyarország földgáz fogyasztásának a 85%-át importálja, ezért minden földgázimport csökkentésre lehetőséget adó megoldást mérlegelnünk kell. A 2000-es évek első része megalapozta a biogázüzemek és technológiák hazai elterjedését, azonban a támogatási rendszer visszáságai és a technológiai hiányosságok miatt számos problémával szembesülnek az üzemeltetők.
Az új Nemzeti Energiastratégia 2030 újragondolt, az EU kívánalmakat is figyelembe vevő átdolgozása folyamatban van. Az ebben javasolt eredeti menetrend szerint a hazai biogáz-potenciál 2030-ra földgázfogyasztásunk 1%-ának kiváltására ad reális lehetőséget, ami évi 85 millió m3-t jelent. A stratégia alkotói 2040-re további növekedést prognosztizáltak, így a hazai biogáz-potenciál akkorra elérheti a 100 millió m3-t is. A biogáz-termelésben azonban ettől sokkal nagyobb potenciál van, a termelés felfuttatásával a fosszilis földgázimportunk akár 25%-a is kiváltható.
A jelen projekt olyan technológia fejlesztést tűzött ki célul, mely ezt a célt segíti elérni. A hazai és nemzetközi felméréseket áttekintve a biogáz üzemek elterjedésének egyik gátja a kierjedt iszap magas ammónia tartalma, mely különösen nagy méretű, vágóhídi hulladékot feldolgozó üzemek esetében jelent gondot. Az ammónia tartalmú iszap kihelyezésének szigorú feltételei vannak: bár a mezőgazdasági hasznosítása megoldott, mint talajerőforrás pótló, azonban ennek koncentráció és kihelyezési idő korlátai vannak, így a biogáz erőmű üzemeltetőknek jelentős iszaptározókapacitást (laguna) kell kiépítenie. A lagúnák telítettsége végsősoron befolyásolja az erőművek üzemelését és ezáltal a villamosenergiatermelést. Amennyiben az iszap elhelyezést az üzem nem tudja megoldani, a biogáz – és ebből adódóan a villamosenergia – termelési kapacitását kénytelen csökkenteni. Egyes becslések szerint az ammónia tartalom csökkentése hazai szinten mintegy 10-30% biogáz eredetű áramtermelés növekedéssel járhat.
A biogáz (mezőgazdasági és kommunális) erőművek kierjedt iszapjának ammónia mentesítésére alkalmas prototípus berendezés kifejlesztésével olyan innovatív megoldást kínálunk, amely hatékonyan hozzájárul a biogázüzemek termelési kapacitásának növeléséhez és az üzemeltetési költségek csökkentéséhez. A projekt során kifejlesztett technológia lehetővé teszi a magas ammónium-nitrogén tartalmú iszap optimális hasznosítását, amelynek eredményeként a biogázüzemek folyamatos üzeme lehetővé válik, nem okoz problémát a magas ammónium-nitrogén tartalmú iszap elhelyezése és így elkerülhetők vagy csökkenthetőek a magas költségekkel járó tárolókapacitások építése. Emellett a kierjedt iszapból kinyert ammónia másodnyersanyagként szolgál a műtrágyagyártásban, tovább növelve a gazdaságos hasznosítás lehetőségeit.
A technológiai fejlesztés a fenti problémák és kihívások figyelembevételével valósul meg, a biogázüzemek szerepének erősítése és hatékonyságuk növelése érdekében. A kifejlesztendő megoldás lehetővé teszi, hogy a biogázüzemek a maximális potenciált kiaknázva működjenek, miközben minimalizálják az üzemeltetési költségeket és hozzájárulnak a fenntartható energia előállításához és a környezetvédelemhez.
A fejlesztést két lépcsőben oldja meg a Pályázó, ahol az első lépésben laboratóriumi szintű fejlesztéseket végez, melyek eredményeire alapozva félüzemi szintű prototípust épít meg, melyet releváns, üzemi körülmények közt tesztel. A KFI tevékenység célja a termékfejlesztés, ezért az üzemeltetési költségek optimalizálása és hatékonyságbeli vizsgálatok is a projekt részét képezik.