Kiemelt szerepet kapott Magyarország egy nemzetközi innovációs együttműködési projekteket támogató csungkingi kormányzati dokumentumban.
A 2022. április 11-én a Csungking Városi Tudományos és Technológiai Hivatal honlapján megjelent közlemény felhívást intéz innovációs és TéT együttműködési projektek felterjesztésére. A közlemény kormányközi együttműködési projektek alfejezete alapján Szingapúr mellett csak Magyarország innovatív szervezetei élhetnek a pályázati lehetőséggel.
A meghirdetett támogatási rendszeren keresztül a csungkingi városi vezetés célja, hogy támogassa innovációs és TéT együttműködések építését és megvalósítását felsőoktatási intézményekkel, tudományos kutatóintézetekkel és vállalkozásaikkal az alábbi kiemelt szakmai területeken: új generációs információtechnológia, új energia és intelligens összekapcsolt járművek, berendezésgyártás, új anyagok fejlesztése, biomedicína, környezetvédelem, modern mezőgazdaság, okos város, agytudomány és műholdas internet.
A közlemény indoklása szerint a magyarországi intézmények pályázási lehetőségének oka – a kiváló kormányközi kapcsolatok mellett – az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Magyar-Kínai Technológia Transzfer Központ kínai irodájának felügyelő szerve a Csungking Városi Tudományos és Technológiai Hivatal között 2021. április 23-án kötött Új Stratégiai Együttműködési Szándéknyilatkozaton alapuló együttműködés. A Szándéknyilatkozat alapján: „A felek a továbbiakban is nagy erővel támogatják a Magyar-Kínai Technológia Transzfer Központ fejlődését és szerepvállalását, mélyítik a tudományos és technológiai humáncserekapcsolatokat, közösen elősegítik laborok (kutatóközpontok) létrehozatalát, elősegítik az alaptudományok és az alkalmazott technológiák együttes kutatását, előmozdítják a magyar-kínai technológiai eredmények kétirányú transzferének az együttműködését és azok közös fejlődését.”
A Bay Zoltán Kutatóintézet szerepe a témában, hogy a Magyar-Kínai Technológia Transzfer Központ 2015 óta működteti irodáját nálunk. A szervezet megalakulása óta folyamatosan épít ki kétoldalú, K+F együttműködéseket. A Magyar-Kínai Technológia Transzfer Központ piackutatások elvégzésével, a nyert adatok elemzéssel és kiértékeléssel azonosítja be a piaci potenciállal rendelkező kínai-magyar tudományos és technológiai projekteket. Ezt követően a technológiák bemutatásával, technológiai integrációval, a lehetséges üzleti partnerek felkutatásával, technológia közvetítéssel és inkubációval segíti a kínai-magyar technológiai transzfert. Szolgáltatásait térítésmentesen végzi. Az elmúlt években a Magyar-Kínai Technológia Transzfer Központ által szervezett vagy részvételükkel megvalósult, valós térben és/vagy online eseményeken jelentős számú magyar vállalat és intézmény jutott promóciós lehetőséghez (többek között Magyar-Kínai Autóipari Innovációs Fórum 2019; Magyar Innovációs Beruházásösztönzési Konferencia 2020; Kína (Csengtu-Csungking Ikervárosok) – Magyarország Innovációs Együttműködési Fórum és Találkozó 2021; stb.)
Csungking tartományi jogú város 2022. január 19-én közzétett 5 éves tudományos és technológiai innovációs fejlesztési tervében Németország és Szingapúr mellett Magyarország is említésre került, mint követendő példa.
Részletek a Technológia Transzfer Központról:
https://www.bayzoltan.hu/hu/projektek/magyar-kinai-technologia-transzferhazai-es-nemzetkozi-tanusitvanyok/
http://www.chttc.com/eng/index/index.html