Projekt részletezése
Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00119
Kedvezményezett neve: KELET-ÚT Építőipari, Beruházó és Szállítmányozó Korlátolt Felelősségű Társaság
Projekt címe: Bioexplóziós technológia kifejlesztése talajok ásványi olaj eredetű szénhidrogén szennyezéseinek in situ kármentesítésére
Szerződött támogatás összege: 617 248 398
Támogatás mértéke: 70,63%
A projekt tervezett befejezés dátuma: 2025.02.28.
Projekt leírása
A hagyományosan alkalmazott kármentesítési technológiák, melyek a szennyezett talajok, víztestek tisztítását célozzák, egyik kiemelt területe az in situ, helyszínen történő, talajcsere, illetve a szennyezett talaj mozgatása/talajvíz kitermelése nélküli beavatkozás. Ez, figyelembe véve a szennyezőanyagok kémiai természetét, többnyire valamilyen oxidációs vagy redukciós folyamaton alapul, mely kémiai vagy biológiai folyamatok eredménye. A szennyezések egy külön csoportját alkotják a szerves eredetű szennyezéseken belül az üzemanyag eredetű káresetek, ahol általában a talaj felszínén, illetve a felszín közeli rétegekben (pl. földalatti tartályok) történik a szennyezés, amely a víztartó rétegig szivároghat, majd onnan a vertikálisan és horizontálisan is elterjedhet, nagyobb területeket elszennyezve.
Ezen szennyezések kezelésében közös, hogy az alkalmazott hatóanyagot általában a felszín alatti közegbe bejuttatva juttatjuk a szennyezéshez. A felszínről beszivárgó, illetve a talajvíz szintje feletti, a telítetlen zónában található szennyezések azonban nem kezelhetőek ezen módon. A jelen pályázat témáját megfogalmazó kutató-fejlesztő konzorcium olyan eljárás kifejlesztését tűzte ki célul, amely a hagyományos módszerekkel nem kezelhető, ún. telített zónában és a talajvíz feletti rétegekben elhelyezkedő szennyezőanyagok kezelését teszi lehetővé, un. bioexplóziós technológia fejlesztésével.
A fejlesztési irány nem előzmény nélküli, amennyiben a jelen konzorcium előkísérleteket végzett a koncepció bizonyításra, azaz kombinált robbantásokkal juttatott hatékony mikroorganizmusokat szennyezett területen a szennyezési gócba. A terepi kísérlet által felvetett kérdések és fejlesztési irányok alapozták meg a jelen pályázat szakmai anyagát. A konzorcium összetétele az elmúlt évek közös tevékenységei során alakult ki, amennyiben a mélyépítéssel, földmunkákkal és kármentesítéssel, annak modellezésével foglalkozó cégek és a bioremediáció mikrobiológiai oldalát ismerő alkalmazott kutatási intézetből állt össze. Az eljárás alapját a szennyezések lebontására célspecifikusan kiválasztott és előállított mikroorganizmusok felszín alatti közegbe juttatásának innovatív megoldása képezi.
A szennyezett felszín alatti rétegek átjárhatóságát irányított robbantásokkal növeljük és ezzel egy időben a kívánt mentesítő hatóanyagot egyenletesen elosztva bejuttatjuk az átjárhatóvá tett földtani közeg szennyezett rétegeibe, a kívánt mélységtartományokban. Ezzel a megoldással növeljük a szénhidrogén bontó mikroszervezetek hozzájutásának hatásfokát a szennyezőanyaghoz, ugyanakkor a földtani közeg fellazításával utat teremtünk a mentesítendő rétegekben a levegő és a talajnedvesség megjelenésének, áramlásának, ami alapvető feltétele az intenzív szénhidrogén lebontásnak.
Ezt a mentesítő eljárást bioexplóziónak nevezzük (biológiai mentesítés+robbantásos hatóanyag bejuttatás). A bioexplózión alapuló kármentesítés (remediáció) során a mikroorganizmusok és a szennyezett földtani közeg összekeverése célszerűen meghatározott energiájú és irányítottságú lökéshullámokkal történik. A lökéshullámokat az iparban alkalmazott robbanóanyagok felrobbantásával hozzuk létre. A bioexplóziós eljárás a szennyezés helyszínén alkalmazható, „in situ” technológia. A pályázat célja tehát: ipari kutatás és kísérleti fejlesztés révén olyan komplex rendszer kidolgozása, mely lehetővé teszi olajszármazékokkal szennyezett felszín alatti rétegek in situ kármentesítését. A projekt piaci sikerességét a résztvevő cégek, azok kiterjedt nemzetközi és hazai kapcsolatai biztosítják.