Múlt hét csütörtökön, 2020. május 28-án megrendezésre került online eseményünk témája kapcsán kaptunk megkeresést az Autopro Magazintól. Körforgásos Gazdaság-Digitalizáció az iparban Webináriumunkat a Magyar Járműalkatrészgyártók Országos Szövetségével (MAJOSZ) közös szervezésben hoztuk létre, a jelenlegi helyzetre való tekintettel online közvetítésben. Fő témaköre a napjainkban, és kutatóközpontunk életében egyaránt aktuális körforgásos gazdaság kérdéskör volt. Egyedi webináriumunk keretén belül a hallgatóság bepillantást nyerhetett az ipari digitalizáció és fenntarthatósági elvek járműiparra vonatkozó elvárásaiba, megoldásaiba.
Így járul hozzá az Ipar 4.0 a fenntarthatósághoz
A Magyar Járműalkatrészgyártók Országos Szövetsége (MAJOSZ) és a Bay Zoltán Nonprofit Kft. közös szervezésében megrendezett online konferenciának a körforgásos gazdaság adta a témát. A körforgásos gazdaságra azért van szükség, mert a lineáris gazdasági modell működéséhez nincs elegendő erőforrás a Földön, nagyobb mértékben használjuk fel az erőforrásokat, mint amilyen mértékben azok újratermelődnek.
A körforgásos gazdaság mottója röviden annyi, hogy „ne pazarolj!”, ami bővebben azt jelenti, hogy a hulladékot újrahasznosítják, a gyártást hatékonyabbá teszik, és nem termelnek fölösleget. Ahhoz, hogy a gyártási eljárások igazán hatékonyak lehessenek, rengeteg adatra és elemzésre van szükség, ezt az Ipar 4.0 könnyíti meg.
Objektív környezeti értékelés
Ahhoz, hogy egy termék zöld tanúsítványt kaphasson, vagy tényleg zöldnek számítson, számos eljárás szükséges, például ismerni kell a termék (vagy a tevékenység) környezeti hatásait. Ennek módszere az életciklus elemzés, aminek során a termék teljes életútján vizsgálják annak környezetre gyakorolt hatásait.
Autóipari példával élve ez azt jelenti, hogy egy elektromos autóra akkor lehet rámondani, hogy környezetkímélőbb, mint például egy benzines autó, ha tudjuk, hogy milyen körülmények között, mire és mennyi ideig akarjuk használni a járművet, ha tisztában vagyunk az előállítási költségekkel és még hosszasan sorolhatóak a példák. A lényeg, hogy a teljes életciklust kell vizsgálni és követni ahhoz, hogy valóban környezetbarát terméket állíthassunk elő.
Az Ipar 4.0 környezettudatosságot segítő jellemzői
A termelési és logisztikai folyamatok ismeretéhez rengeteg adatra van szükség, ezek gyűjtését, rendszerezését és elemzését az Ipar 4.0 különböző területei könnyítik meg. A digitalizáció lehetővé teszi a komplex, sok paraméterrel rendelkező rendszerek vizsgálatát, segíti a gyártás optimalizálását, és az egész gyártási folyamat hatékonyságát is növeli.
Másik nagy előnye a mesterséges intelligencia fejlődésének, hogy ma már sokkal könnyebben lemodellezhető, hogy az egyes termékek módosítása mivel járna, egyszerűbben fogalmazva segíti megválaszolni a „mi lenne, ha?” típusú kérdéseket. Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy az egyes folyamatokat már eleve úgy tervezzék meg, hogy azok a környezettudatosak legyenek.