„Magyarországon évente 1,8 millió tonna étel megy veszendőbe a teljes élelmiszerlánc mentén, a legveszélyesebb pazarlók azonban maguk a végfelhasználók: a hazai élelmiszerhulladék 53%-a a háztartásokban keletkezik.”
Élelmiszerpazarlás csökkentésével kapcsolatos felhívásunkra megkeresett az MTVA Kék bolygó című műsor szerkesztője, hogy interjút készítsen a témában, projektvezető kolléganőkkel.
Bodnárné Sándor Renáta, kutatóintézetünk LCA szakterület vezetője és a témában projektvezető kolléganőnk adott felvilágosítást az élelmiszerpazarlás csökkentésével kapcsolatban.
Renáta a videóban elmondta „az élelmiszerlánc minden szereplőjétől származik ennek a hulladékmennyiségnek a hozzátevője. Az agrárszektorból, a gyártóktól, a kereskedelemtől,a vendéglátástól, az éttermektől, de 53%-a lakosságnál. Fejenként 65 kilónyi ételt dobunk a szemétbe évente.”
„Legtöbbet a készételekből dobunk ki, a főtt ételek és amiket elkészítünk otthon. A másik nagy mennyiség a zöldség, gyümölcs a harmadik pedig a pékárú. Kisebb mennyiségben felvágottak, tejtermékek de ezek mennyisége is jelentős.”
A videóban erre és ennek megelőzésére hívja fel a figyelmet a Bay Zoltán Kutatóintézet.
STREFOWA nemzetközi projektünkben már évek óta foglalkozunk konzorciumi partnereinkkel az élelmiszerpazarlás csökkentésével, most azonban úgy gondoljuk, ebben az időszakban amikor többet vagyunk otthon, kiemelt figyelmet kell szánnunk ennek hangsúlyozására.
MTVA,Kék bolygó műsor,Élelmiszerpazarlás
Forrás: MTVA, Hirado.hu, Kékbolygó