A Bay Zoltán Science Shop célja, hogy közelebb hozza a kutatást az emberekhez. Ennek egyik módja, hogy olyan kutatásokat valósít meg, amelyekben a megoldandó problémát a társadalom tagjai vagy civil szervezetek fogalmazzák meg. A másik módszer pedig az, amikor a társadalom tagjai „válnak kutatókká”, vagyis ténylegesen részt vesznek a tudományos munkában.
Ez utóbbi valósult meg a makói Galamb József Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskolában, ahol a diákok növények növekedésére ható baktériumokkal végeztek kísérletet, a Bay Zoltán Kutatóközpont kutatóinak útmutatásai alapján. A kísérletek célja az volt, hogy megvizsgálják, milyen hatással vannak a talajbaktériumok egy közismert dísznövény csírázására.
A Bay Zoltán Kutatóközpont Biotechnológiai Divíziójának kutatói többféle talajbaktériumból álló keveréket készítettek laboratóriumi körülmények között. A diákok ennek a szuszpenziónak a bársonyvirág (Tagetes patula) magjainak csírázására gyakorolt hatásait vizsgálták. A baktérium-szuszpenzióval kezelt magok csírázását kezeletlen kontroll magok csírázásával hasonlították össze. A kísérletek kidolgozásánál fontos szempont volt, hogy a körülmények megfeleljenek egy tudományos kísérlet kritériumainak, mint például a kontroll és kezelt állományok azonos körülményei, független ismétlésben végzett kísérlet, szigorú jegyzőkönyv-vezetés, stb.
A diákok egyértelműen kimutatták, hogy a baktérium szuszpenzió jelentősen serkentette a bársonyvirág magok csírázását a kontroll magokhoz képest. Ez a pozitív hatás a kísérleti kései stádiumában erősödött fel igazán.
1. ábra: az első csíráztatási kísérlet során kapott eredmények
A független ismétlésben elvégzett kísérlet hasonló eredményt mutatott.
Miért is tartjuk fontosnak ezt a kísérletet? Egyrészt, mert a diákokhoz egy ilyen egyszerű kísérlettel is közelebb tudjuk hozni a tudományos munkát. Egy hosszabb munka egy állomását rájuk bízva felkelthetjük az érdeklődésüket az egész folyamat iránt. Másrészt a saját fejlesztésünk felhasználásának is új irányt adhatunk: ha ennyire „gyerekjáték” az alkalmazás, és ilyen kis mennyiségnél is kimutatható az egyértelműen pozitív hatás, akár a közösségi kertekben, erkélyeken kertészkedőknek is hasznos lehet! Ideje megvizsgálnunk ezt a megközelítést is!
Diákok készítik elő a kísérletet a makói Galamb József Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskolában
Az együttműködés megvalósítását a Horizont 2020 által támogatott SciShops projekt tette lehetővé.