Idősebb emberek (60+) sérüléseinek egyik leggyakoribb okozója az elesések, melyeknek nagyjából harmada komolyabb vagy végzetes sérüléshez vezet. Ez az arány ráadásul hetven év felett még magasabb.
A legtöbb elesés és az abból származó sérülés általában az életkor, valamilyen betegséghez kapcsolódó állapot vagy az egyén közösségi, fizikai környezetére adott reakciója miatt történik. Ez egyben azt is jelenti, hogy idősek körében az eleséseket multidimenzionálisan kell vizsgálnunk.
A frAAgile projekt célja, hogy az idős ember fizikai és mentális állapotának felmérése és elemzése mellett olyan fizikai és mentális gyakorlatokat dolgozzon ki, amik csökkentik az időskori esendőségből adódó elesés valószínűségét.
Az idős ember esendőségi szintjének megállapítása után különböző fizikai és mentális “edzéstervet” állítunk össze, ami segíti az egyén fizikai és mentális állapotának, kondíciójának megőrzését, javítását.
A frAAgiLe rendszer nem egy elesés-detektáló, annál sokkal több:
- felméri a fizikai és mentális “esendőségi” állapotot, mely jelenleg jelentős humán erőforrást, ráfordítást igénylő munka;
- a rendszer ún. kockázati értéket rendel az idős személyhez (felhasználóhoz) a fizikai és mentális esendőségének együttes figyelembevételével;
- olcsó és diszkrét megoldás, mely mindösszesen egy tablet és egy testen hordható eszközzel működik majd;
- a rendszer serious game-ekkel, azaz olyan komolyan játékokkal, amelyek a mentális állapot javítását és nem csak szórakozást teszik lehetővé, hanem a kognitív hanyatlás felismerését és lassítását is;
- egy olyan rendszer, mely a kockázati szint csökkentése érdekében az időseket a napi feladatok és gyakorlatok elvégzésére ösztönzi, annak érdekében, hogy csökkenjen a kockázati szintjük.
- Mindezek következtében olyan megoldásra van szükség, amely megfelelő választ képes adni az új társadalmi kihívásokra, amely valóban jobb életminőséget képest biztosítani az idősek számára, segít megőrizni önállóságukat, új üzleti területek felé képes nyitni úgy, hogy közben nem akadályozza idős felhasználói csoportokat abban, hogy az új gazdasági rendszer aktív szereplői legyenek.
A nemzetközi konzorcium tagjai:
- Ideable Solutions S.L., KKV, Spanyolország – ideable.net
- Ana Aslan International Foundation, Végfelhasználói szervezet, Románia – anaaslanacademy.ro
- Agecare (Cyprus) LTD – Materia Group, Végfelhasználói szervezet, Ciprus – materia.com.cy
- University of Deusto, eVIDA, K+F, Spanyolország – deusto.es
- terzStiftung Végfelhasználói szervezet, Svájc – terzstiftung.ch
- University of Geneva, K+F, Svájc – unige.ch
- SingularLogic Romania Computer Application SRL., KKV, Románia – singularlogic.eu
- Innovációs Laboratórium Kft.., KKV Magyarország – innolabor.hu
- Bay Zoltan Nonprofit Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., K+F, Magyarország – bayzoltan.hu
Projektmegvalósítás időszaka: 2019. július 01. – 2022. június 30.
A Projekt megvalósítása során a Kedvezményezettek összesen 50 millió Ft európai uniós támogatásban részesülnek. A Támogató a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból a támogatás 53%-át, 27 millió Ft vissza nem térítendő támogatást biztosít. A támogatás összegének fennmaradó 47%-a az Európai Bizottságtól származik.
A projekt honlapja: https://fraagile.eu
AAL honlap: www.aal-europe.eu/projects/fraagile
További információ kérhető:
Perényi Dénes, tudományos munkatárs
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
Intelligens Rendszerek Divízió (BAY-SMART)
Tel.: +36 70/513-9603
E-mail: denes.perenyi@bayzoltan.hu
Honlap: http://www.bayzoltan.hu