2019. szeptember 25-26-án sikeresen lezajlott a POWER4BIO projekt keretében megrendezett tanulmányút és szimpózium. Az eseményen összesen több, mint 50 szakember vett részt, köztük a projekt 10 résztvevő régiójának képviselői. Az esemény fő szervezője a Dél-Alföld régiót képviselő Bay Zoltán Nonprofit Kft. volt.
A tanulm_ányút egy félnapos workshoppal kezdődött, amelyen a résztvevők egy, a biomassza-alapú gazdaság szempontjából ideális világot képzeltek el, és azt igyekeztek megfogalmazni, hogy mi jellemzi ezt a jövőbeli világot a kutatási, társadalmi, politikai, üzleti szféra szempontjából. Ezután Kecskemétre utaztak, ahol a Pilze-Nagy Kft-nél a gyakorlatban is megtekinthették, hogy milyen technológiai megoldásokkal lehet a biomasszát hasznosítani mind gombatermesztésre, mind biogáz előállításra. Az első napi eseményeket kulturális program zárta.
A 2. nap programja az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) keretén belül zajlott. Három, biomassza hasznosítással is foglalkozó cég (Herbária, Tungsram, Grapoila/Virgin Oil Press Kft.) standját látogattunk meg. Délután egy szimpózium került megrendezésre, „A biomassza-alapú gazdaság szereplőinek víziója és együttműködési lehetőségei” címmel. A szimpóziumon Koós Ákos, a Bay Zoltán Nonprofit Kft. osztályvezetője mutatta be a közelmúltban alakult Magyar Bioeconomy Klasztert, annak küldetését és vízióját. Ezután a POWER4BIO projekt flamand partnere, Dr. Dries Maes beszélt a biomassza-alapú gazdaságot érintő szakpolitikai konfliktusokról. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Biomassza alosztályát Somosné Dr. Nagy Adrienn mutatta be, néhány hazai jó gyakorlattal együtt. Kristóf Ákos, az Agrárminisztérium osztályvezetője egy európai kitekintést nyújtott, és ismertette a SCAR-AKIS munkacsoport munkáját és a BIOEAST kezdeményezést. Az előadások sorát az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára, Dr. Botos Barbara zárta, aki a klímapolitika és a biomassza-alapú gazdálkodás lehetséges kapcsolódásairól beszélt. A szimpózium egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelyen az eddigi előadókon kívül részt vett a Dr. Hatvani Nóra, a Bay Zoltán Nonprofit Kft. kutatója is. A kerekasztal résztvevői beszélgettek arról, hogy mennyire prioritás Magyarországon a biomassza-alapú gazdaság, vagy hogy milyen szerepet töltenek be a jó gyakorlatok.
Képek:
A workshop résztvevői
A Pilze-Nagy Kft. telephelyén
OMÉK, Grapoila standja
A kerekasztal résztvevői