Az INCARE projekt fő célja, hogy két sikeres platformra (AAL-NITICS és FP7-RAPP) épülve egy olyan új, könnyen elérhető és működtethető multimodális rendszert hozzon létre, melynek a piacra juttatását a pilot során végfelhasználók széles körében való tesztelés segíti. Ezt a már korábban feltárt felhasználói véleményekre épülve, partnerek közötti szoros együttműködéssel fogjuk elérni. A pilotokat három különböző országban (Lengyelország, Szlovénia és Magyarország) bonyolítjuk le, melyek azonban nemcsak a fejlesztést segíti, hanem egyben vissza is igazolják az INCARE megoldás hatásosságát.
Célunk hogy az elsődleges, másodlagos és harmadlagos végfelhasználók megismerjék a high-tech AAL megoldások (beleértve a robotplatformok használatát) pozitív hatásait és széleskörű lehetőségeit, valamint, hogy bizalmat szavazzanak azoknak.
AZ INCARE projekt két sikeres rendszerre épül, melyek mindegyike korábbi, időseket és segítőiket támogató, AAL és FP7 projekt keretében került kialakításra:
- NITICS (Hálózati Infrastruktúra innovatív otthonápolás érdekében) AAL 2012-es programban került megvalósításra (NITICS AAL)
- RAPP (Robotalkalmazások az intelligens felhasználói támogatás-alkalmazásokért) a 2013-2016-os FP7-es program projektje (RAPP)
A kiválasztott platformok egymást jól kiegészítő és tökéletesítő funkciókat és szolgáltatást kínálnak az időseknek és segítőiknek. Azonban az integrált INCARE rendszer több, mint csupán a fent említett két rendszer összeillesztése, egy a felhasználók számára elérhető, több funkcionalitással kiegészülő egészségügyi szolgáltatást nyújtott integrált rendszer.
Először a kiváló eredménnyel záruló, sikeres AAL projektnek megválasztott NITICS rendszert fogjuk kibővíteni új bel- és kültéren működő technológiákkal és szolgáltatásokkal. Emellett, az integrált RAPP rendszer biztosítja, hogy a rendszer intelligens, könnyen alkalmazható legyen, miközben támogatja a robotikát is. A RAPP pilotjaiban mutatott eredmények azt igazolják, hogy az idősek nyitottak a modern technológiák és alkalmazások használata iránt.
Az AAL NITICS felület egy teljes körűen integrált és validált rendszer otthoni állapot monitorozáshoz, elesés-detektáláshoz, emlékeztetőkkel kibővített egyénre szabott naptárral, riasztásokkal, segítők adminisztrációját segítő funkcióval. Mindeközben mivel különböző kommunikációs protokollt támogat, a NITICS rendszer könnyen kibővíthető és használható.
A RAPP rendszer felhő alapú, integrált megoldás, ami lehetővé teszi a fejlesztők számára a robotalkalmazások zökkenőmentes telepítését. Amellett, hogy ezek az alkalmazások különböző típusú robotok futtatására alkalmasak, bármilyen platformon (akár PC-n) alkalmazhatók, amelyen telepítve van Robot Operációs Rendszer (ROS). Mindemellett a RAPP rendszer a legkülönfélébb kommunikációs módokra képes, kezdve a beszédfelismeréssel, az emberi / gesztusészlelésen, valamint egy felhőalapú web-áruház kínálatában szereplő számos ún. RApps alkalmazásig.
Az integrált platformot olyan funkciókkal bővítjük ki, melyek segítik az időseket fizikai aktivitásuk és szociális, közösségi kapcsolataik megtartásában. Ezt egyrészt a) könnyen kezelhető multimodális felület valamint; b) RAPP beltéri veszély detektálása; c) gép és ember által felügyelt egyénre szabható játékos fizikai gyakorlatok; d) elesés detektálás, riasztások, kültéri lokalizáció teszi lehetővé. Ez utóbbiak lehetővé teszik, hogy az idősek kültéren is magabiztosan végezzenek tevékenységeket, ami önbizalmuk és önállóságuk megtartását is segíti.
A nemzetközi konzorcium tagjai:
- Centrul IT pentru Stiinta si Tehnologie (CITST), KKV, Románia
- ECLEXYS Sagl (EXYS), KKV, Svájc
- University POLITEHNICA of Bucharest (UPB), K+F, Románia
- IZRIIS Institute for research, intergenerational relations, gerontology and ICT (IZRIIS), Végfelhasználói szervezet, Szlovénia
- Warsaw University of Technology (WUT), K+F, Lengyelország
- The Unit for Social Innovation and Research „Shipyard“ (STOCZNIA), K+F/végfelhasználói szervezet, Lengyelország
- Bay Zoltan Nonprofit Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. (BZN), K+F/végfelhasználói szervezet, Magyarország
- Softic Kft. (SOFTIC), KKV, Magyarország
Projektmegvalósítás időszaka: 2018. november 01. – 2021. október 31.
A Projekt megvalósítása során a Kedvezményezettek összesen 193 millió Ft európai uniós támogatásban részesülnek. A Támogató a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból a támogatás 54%-át, 105 millió Ft vissza nem térítendő támogatást biztosít. A támogatás összegének fennmaradó 46%-a az Európai Bizottságtól származik.
A projekt honlapja: www.linkedin.com/showcase/incare-project
AAL honlap: http://www.aal-europe.eu/projects/incare
További információ kérhető:
Perényi Dénes, tudományos munkatárs
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
Intelligens Rendszerek Divízió (BAY-SMART)
Tel.: +36 70/513-9603
E-mail: denes.perenyi@bayzoltan.hu
Honlap: http://www.bayzoltan.hu