Kutatóközpontunkhoz ellátogatott az M5 Televízió a 25 éves évfordulónk kapcsán. A fő téma a 25 éves évforduló mellett a lézerkutatás „Bepillantás a lézerlaborok világába” volt.
Prof. Dr. Búza Gábor kollégánk(vezető kutató, Ipari lézertechnológia osztály) többek között arra a kérdésre válaszolt, hogy hogyan tudják felhasználni a lézertechnológiát az iparban a legmodernebb lézergépek segítségével.
„ A Bay Kutatóközpont lézercsarnokában, az egyik legmodernebb módszerrel épp sebességváltó alkatrészeket készítenek.
– A kabinon belül egy szilárdtest lézersugárral történő hegesztés folyik. A sugárforrás az itt van kint. Ebben keletkezik a lézerfény. Azokon a fekete kábeleken, pontosabban a kiválasztott fekete kábelen megy a fény. Amiben vezetjük az egy üvegszál. –
A lézer, vagyis a koncentrált fénysugár végül eljut a robot megmunkáló fejéhez, amely két különböző alkatrészt könnyedén összehegeszt. Ezt így más ipari módszerrel nem lehetne elérni, csak a fény királynőjével!
Kutatóintézetünk igazgatója, Dr. Grasselli Norbert elmondta – Amikor valaki egy ilyen berendezést megvesz, nagyon nagy fokú szakértelem szükséges. Egy ilyen lézert nagyon pontosan kell programozni, milli-, illetve mikrométerekben mérhető pontosságra van szükség. Ezeket a programozásokat segítenek elvégezni a kollégáink, ill. azzal tudnak segíteni, hogy a hegesztés során a különböző anyagokkal hogyan kell bánni. –
M5 TV, Tudomány minden napra – 2018.05.11-i adás
https://www.mediaklikk.hu/video/tudomany-minden-napra-2018-05-11-i-adas/#