Pályázat címe: RITKAFÖLDFÉMEK KINYERÉSE ÉS MÁSODLAGOS NYERSANYAGOK ELŐÁLLÍTÁSA A VÖRÖSISZAP KOMPLEX HASZNOSÍTÁSA KERETÉBEN
Szerződés száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00106
Projekt megvalósításának kezdete: 2018.03.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.09.30.
Szerződött támogatás összege: 1 002 862 630 Ft
Támogatás mértéke: 67,73 %
Konzorciumi tagi szintű támogatás összege: 242 773 459 Ft
Konzorciumi tagi szintű támogatás mértéke: 100%
Konzorciumi tagok:
- Martin Metals Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság
- Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
- GEOVOL Tömegárú Fuvarozó és Földmunkavégző Korlátolt Felelősségű Társaság
- WSP Hungary Consulting Zrt.
- PANNON EGYETEM
Projekt rövid bemutatása
A timföldgyártás melléktermékeként keletkező vörösiszap világszerte az egyik legnagyobb mennyiségben jelenlévő ipari hulladék, mennyisége a 3 Md tonnát is meghaladja. Ajkán mintegy 35 millió tonna vörösiszapot tárolnak. A X. számú iszapkazetta 2010. október 4.-i gátszakadása rámutatott arra, hogy a tárolás ökológiai kockázattal jár. A projekt alapvető célkitűzése új típusú technológiák kifejlesztése, termék gyártási eljárások kidolgozása. A vörösiszap vastartalma a vaskohászatban hasznosulhat, a vörösiszap és a feldolgozás során keletkező maradványanyagok építőanyagként is hasznosíthatóvá válnak. A projekt egyik kiemelt célja a vörösiszap szkandium tartalmának és más ritkafémeknek a kinyerése. A kinyerhető ritkafém komponens stratégiai jelentőségű és jelentős a világpiaci kereslet iránta, ez a komplex hasznosítást is nyereségessé teszi. A projekt megcélozza a vörösiszapnak más hulladékok kezelésére való felhasználását. A javasolt technológiai fejlesztés keretében nem egyetlen módszert vagy technológiát kívánunk fejleszteni, hanem egy komplex eljárást, innovatív megoldásokat szándékozunk kidolgozni.
A hazai fejlesztési tevékenység többször kísérelte meg a vörösiszap újra hasznosítását. A megvalósítás – elsősorban gazdaságossági okok miatt – nem jutott túl a próbálkozások szintjén. Hasonló a helyzet a nemzetközi területeken is, ahol végső soron legtöbbször olcsóbbnak bizonyult a vörösiszap deponálása, mint az újra hasznosítás. A kudarcok általában a jelentős energiaigényű megoldások miatt következtek be. Jelen kutatás-fejlesztés az alacsonyabb energia igényű megoldást szorgalmazza.
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Kiemelt kutatási feladat – Bioleaching lehetőségének vizsgálata a vörösiszapból és a vörösiszap feldolgozás melléktermékeiből. A biotechnológiai eljárások során (bioleaching, bioszorpció) a specifikus mikrobiális anyagcsere végtermékeként keletkező természetes (biodegradábilis) fémkelátoló anyagok, illetve növényi extraktrumok hatását fogjuk vizsgálni, a fémionok kinyerésére-redukciójára (mobilizáció), majd kinyerhető formába történő átalakítására, újbóli lecsapására (immobilizáció, bioszorpció) vonatkozóan.
- Vasredukció és magnetit képzés baktériumok segítségével.
- Vasredukció és magnetit képzés fitokémiai (növénykémiai) módszerek segítségével.
- Oldott fémionok bioszorpciója.
- Fém-szulfid csapadékok létrehozása szulfátredukáló baktériumok segítségével.
A kísérletek eredményeire alapozva a projekt 4. évében a biotechnológia eljárás pilot méretű tesztelését is elvégezzük a projekt partnerekkel együttműködve. A létrejövő tudás és eszközpark lehetővé teszi a bioleaching eljárások alkalmazhatóságának tesztelését különböző alapanyagok esetében (ércek, meddőhányó, elektronikai és egyéb fémtartalmú hulladékok).
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Kiemelt kutatási feladat – A szkandium (Sc) kinyerése a vörösiszapból. A szkandium ritkán előforduló és nagyon drága fém, mely ipari hasznosítás szempontjából rendkívül fontos. Használják nagyszilárdságú fém ötvözetekben, kerámiák, optikai, elektronikai és navigációs eszközök, szilárd oxid üzemanyag cellák (SOFC), és más korszerű anyagok előállítására is. A pályázat keretében a szkandium kinyerése a vörösiszap savas kezelésével, a beoldódott ritkaföldfémek és egyéb fémkomponensek kinyerése ioncserélő eljárásokkal, a szkandium tartalmú anyag leválasztásával, folyadék-folyadék extrakcióval, szerves extrahálószer alkalmazásával valósul meg. A kémiai eljárás támogatására bioszorpciós kísérleteket végzünk a Sc irányított kinyerésére. A vörösiszapból történő szkandium, más ritkaföldfémek gazdaságos kinyerése a vörösiszap komplex hasznosításának folyamatába illeszkedik.