Projekt időtartam: 2017. április 1. – 2020. március 1.
Cél
Világszerte több millió fotovoltaikus (PV) panelt üzemeltek be az elmúlt három évtizedben. Annak érdekében, hogy a körkörös értékláncon belül tarthassuk az ún. kritikus és értékes alapanyagokat, a RESIELP különböző területekről gyűjt össze technológiákat a kritikus és nemesfémeket (szilícium, ezüst) és melléktermékek visszanyerésére és tisztítására. Teszi mindezt termékközpontú, nulla-hulladék megközelítésben – környezetbarát és körkörös gazdasághoz illeszkedő eljárással.
A megoldás (technológia)
A projekt számos, a piacosításra képes ipari partnert von be a projekt befejezését követő három évben, amikor is a hulladékká vált PV panelek piacának gyors felfutása várható. Az eljárás a projekt végére (2020 elejére) TRL 7-es szintet ér el, majd az elkövetkező 3 év alatt (2023-ra, amikor az európai piaci növekedés megkezdődik) már TRL 9-es szintet.
A hozzáadott értéket a PV panel értékláncon belül és kívül elhelyezkedő potenciális végfelhasználók adják, ezzel ez a pilot projekt a körkörös gazdaság kiváló demonstrációs példája lehet.
A Bay Zoltán Kutatóközpont egy új kombinált technológia révén nagy tisztaságú szilícium másodnyersanyag előállítására lesz képes üzemi méret szinten, és egyben annak piaci bevezetését tervezi üzleti partnerek bevonásával.
Konzociumi tagok:
- CEA – Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives (French Alternative Energies and Atomic Energy Commission), Franciaország (Koordinátor)
- ENEA – Agenzia Nazionale per le Nuove Tecnologie, l’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile, Olaszország
- Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., Magyarország
- CETMA – Centro di Ricerche Europeo di Tecnologie, Design e Materiali, Olaszország
- T.O. srl, Olaszország
- PROKO – PROJEKTkompetenz.eu – Gesellschaft für Projektentwicklung und management m.b.H., Ausztria
- Relight S.R.L., Olaszország
- University of Padova – Università degli Studi di Padova, Olaszország