SZAKMAI EREDMÉNY BEMUTATÁSA
STEEL-VENT EGER KFT.
Összefoglaló adatok:
- A Kedvezményezett neve: STEEL-VENT EGER Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
- A nyertes projekt címe: Komplex in situ bioremediációs eljárás klórozott alifás vegyületek kármentesítésére
- A szerződött támogatás összege: 71 029 306 Ft
- A támogatás intenzitása a projekt elszámolható összköltségének 60%-a.
- A projekt befejezési dátuma: 2020.12.31.
- A projekt azonosító száma: GINOP-2.1.7-15-2016-02103
Az általunk megvalósított projekt eredménye:
Az általunk tervezett projekt sikeres megvalósításának eredményeként rendelkezésünkre áll, a terepi körülmények között tesztelt, működő, a klórozott alifás szénhidrogének in situ kezelésére és a folyamatok nyomon követésére alkalmas komplex berendezés prototípusa.
A projekt eredményes megvalósításában kutatás-fejlesztési partnerünk a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., amely szervezet alvállalkozóként került bevonásra.
Kifejlesztésre került eredmény részletes bemutatása:
A kísérleti fejlesztés során megvalósult egy olyan, a klórozott alifás szénhidrogén talajszennyezések in situ kármentesítése során alkalmazható berendezés prototípusa, amely a talajvíz bontásával képes a klórozott alifás vegyületek biológiai deklorinációjához szükséges molekuláris hidrogén helyszíni előállítására és a további szükséges egyéb kiegészítő anyagok (pl. vitaminok, szénforrások) adalékolására. A berendezés használatával megteremthetőek azon környezeti feltételek (pH, elektrondonor-, és hidrogén koncentráció), melyek a klórozott szénhidrogének optimális mikrobiológiai lebontásához szükségesek. A kifejlesztett rendszer részét képezi egy talajgáz mérő szenzor hálózat, mely képes a bioremediáció szempontjából fontos talajgázok (etilén, metán, szén-dioxid) egyidejű mérésére és az adatok vezeték nélküli továbbítására a prototípus PLC vezérlésével, mely által lehetővé válik a rendszer automatizálása visszacsatolás révén. Szintén részét képezi a rendszernek egy eredetileg nem tervezett fejlesztés, aminek révén képesek vagyunk mérni a felszabaduló hidrogéngáz koncentrációját a monitoring kutakban.
A kifejlesztett prototípus központi egysége (PLC, vízkezelő berendezések, injektáló tartályok, adagoló és injektáló szivattyúk, szelepek) egy 10” méretű zárható konténerben került elhelyezésre. A konténer egy komplett egységként szállítható és telepíthető a kívánt területen.
A prototípus próbaüzeme egy klórozott alifás vegyületekkel erősen szennyezett területen megtörtént. Minden részegység megfelelően működött. Jól detektálhatóak voltak a szennyezett, illetve szennyezetlen kontroll területek közötti különbségek a talajgáz szenzorrendszer mérései alapján. Teszteltük a különböző beavatkozások (hidrogéntermelés kétféle áramerősséggel, illetve ásványi anyag injektálás) hatását a talajgázok, szennyezéskoncentrációk, illetve a talaj mikrobiológiai paramétereinek alakulására. Megfigyeléseket tettünk az egyes beavatkozásokat követő változásokra.
A kifejlesztett prototípus egyes részegységei önállóan is megállják a helyüket. A kombinált, három gáz egyidejű mérésére képes talajgáz mérő berendezés egyedülálló a piacon. Tudomásunk szerint nincs másik talajgázmérésre alkalmazható, letelepíthető, automata, távoli elérésű etilén szenzor. A berendezés azért is egyedülálló, mert képes többféle egyedileg beállított mélységben, vagy a talajvízszint követésével méréseket végezni. A mérőberendezés alkalmas lehet más tudományágak szolgálatára is ugyanis, minimális módosítással akár több száz méteres mélységekbe leengedve is képes az ott lévő gázkoncentrációk meghatározására.
A vízszintes fúrási technológiával kialakított, PLC vezérlésű több mint száz egyedi pontot kezelni képes horizontális injektálórendszer nem csak a klórozott alifás kármentesítésben alkalmazható, hanem nagyon korszerű megoldás egy alternatív elektronakceptorokon (nitrát, szulfát) alapuló kármentesítési eljárásban a biobarrier kialakításához.
A kifejlesztésre került komplex prototípus terepi alkalmazásával pedig a jelenlegi eljárásoknál lényegesen költséghatékonyabb módon, és rövidebb idő alatt érhető el a területek kármentesítése. Olyan területeken is alkalmazható, ahol a kármentesítési tevékenység korábban nem volt rentábilisan megvalósítható. Ennek következtében várhatóan újabb szennyezett területek kármentesítése valósítható meg a jövőben. A prototípus távvezérelhetőségének és on-line lekérdezhetőségének köszönhetően, a rendszer üzemeltetése, a teljes rendszer folyamatos nyomonkövetése sokkal hatékonyabb más hasonló eljárásoknál.