Sajtóközlemény
AAL IONIS – Bel- és kültéri NITICSplus alkalmazás kifejlesztése demens felhasználók számára
2020. június 30-án eredményesen lezárult az AAL program (Active and Assisted Living Programme) keretében, hazai és Európai Uniós forrásból megvalósított IONIS, nemzetközi kutatás-fejlesztési nemzetközi projekt.
Előzmények:
A jelenlegi demográfiai statisztikák egyértelműen a növekvő urbanizációt és migráció jelzik, melynek eredményekén egyre nagyobb számban élnek egyedül idős emberek. E demográfiai trend következtében túl nagy terhelésnek vannak kitéve az ellátórendszerek, illetve az egész társadalommal, ami azt jelenti, hogy az ellátás jelenlegi megközelítései nem fenntarthatóak.
Mindez a következő helyzeteket teremti:
- egyre több az otthonában egyedül élő idős ember, akik ellátásra, valamilyen támogatásra szorulnak
- a hivatásos ellátók csökkenő kapacitásai, lehetőségei az idős közösségek részéről jelentkező megnövekedett igények kielégítésére
- az informális ellátók, mint pl. az idősek ellátásában részt venni képes családtagok csökkenő száma
- egyre nagyobb szükség van az időskorúak független életvitelének, aktív otthoni tevékenységének, a társadalmi integrációjának fenntartására, erősítésére, valamint minél egészségesebb életvitelük támogatására
- elsősorban az időskorúak számára jelent nehézséget a jelenlegi AAL megoldások, pl. az egér/billentyűzet/számítógép használata; nagyon sok idős ember számára a hagyományos ember-számítógép interfészek használata legyőzhetetlen akadályt jelent (“inkább a telefonomat használom.”)
A megvalósított rendszer…
Mindezek következtében olyan megoldás született, amely megfelelő választ képes adni az új társadalmi kihívásokra, amely valóban jobb életminőséget képest biztosítani az idősek számára, segít megőrizni önállóságukat, új üzleti területek felé képes nyitni úgy, hogy közben nem akadályozza idős felhasználói csoportokat abban, hogy az új gazdasági rendszer aktív szereplői legyenek.
Az AAL Program keretében kifejlesztett NITICS – Hálózati infrastruktúra innovatív otthoni megoldások számára – platform innovatív alkalmazásával, illetve új technológiákkal és szolgáltatásokkal való kiterjesztésével tette a konzorcium alkalmassá ezt a rendszert beltéri és kültéri támogatásra. Az IONIS alkalmazás az AAL NITICS platformra épül, teljes körűen integrált és validált megoldást kínálva egészségi állapotfigyelés, otthon-automatizálás, emlékeztetőkkel támogatott személyi napirend, riasztás, gondozói adminisztratív eszköztár (pl. több felhasználó, szenzor beállítások) és profil funkciókkal. A kibővített platform olyan technológiákat és szolgáltatásokat integrál, melyek képesek kezelni a demencia-specifikus kihívásokat, és támogatást nyújtanak mind a gondozottaknak, mind a gondozóknak:
Funkciók:
- Helymeghatározáson alapuló szolgáltatások beltéri lokalizációhoz
- Objektum-lokalizációhoz helymeghatározás-alapú szolgáltatások (Localisation Based Services)
- Helymeghatározás-alapú szolgáltatások kültéri lokalizációhoz és „geofencing”-hez GPS-alapú nyomkövető és kommunikációs eszközök integrálásával
- Szabadban tartózkodáskor riasztás küldése egy gombnyomással és egyszerű kommunikáció a kijelölt gondviselőkkel a biztonságérzet fokozása érdekében.
- alvás-monitoring „nem viselhető” (érintésmentes) érzékelők segítségével
- Egyszerűsített szimbólumalapú interfészek
A nemzetközi konzorcium tagjai:
- Koordinátor: ECLEXYS Sagl – KKV – Svájc
- Centrul IT pentru Stiinta si Tehnologie – végfelhasználó/KKV – Románia
- University POLITEHNICA of Bucharest – egyetem – Románia
- IZRIIS Institute – végfelhasználó – Szlovénia
- Alzheimer Slovenia – Spominčica ASLO – végfelhasználó – Szlovénia
- Warsaw University of Technology – egyetem – Lengyelország
- Department of Geriatrics Warsaw – végfelhasználó – Lengyelország
- Bay Zoltan Nonprofit Kft. – kutatóintézet – Magyarország
- Őszi Napsugár Otthon – végfelhasználó – Magyarország
- Softic Kft. – KKV – Magyarország
Projektmegvalósítás időszaka: 2017. október 01. – 2020. június 30.
A Projekt megvalósítása során a Kedvezményezettek összesen 105 millió Ft európai uniós támogatásban részesültek. A Támogató a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból a támogatás 53%-át, 56 millió Ft vissza nem térítendő támogatást biztosított. A támogatás összegének fennmaradó 47%-át az Európai Bizottság biztosította.
A projekt honlapja: http://ionis.eclexys.com
További információ kérhető:
Perényi Dénes, tudományos munkatárs
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
Intelligens Rendszerek Divízió (BAY-SMART)
Tel.: +36 70 513 96 03
E-mail: denes.perenyi@bayzoltan.hu
Honlap: http://www.bayzoltan.hu