Az alumíniumkohászat melléktermékeként keletkező vörösiszap, mintegy 85 millió tonna mennyiségben található különböző lerakókban a közép-európai illetve a balkáni országokban. A vörösiszap nagy mennyiségben tartalmazhat értékes fémeket, melyek hatékony kivonása és a kivonás után maradó anyag másodlagos nyersanyagként történő felhasználása növelheti a régió versenyképességét és elősegítheti a jelenleg hulladékként számon tartott vörösiszap másodlagos nyersanyagként történő felhasználását.
A projekt célja, hogy az alumínium értéklánchoz kapcsolódó érintettek és helyi partnerek összekapcsolásával egy önfenntartó hálózatot hozzon létre, mely a vörösiszapból kivonásra kerülő fémek felhasználóit és az extrakció után visszamaradó anyag építőipari felhasználóit is eléri. Ezáltal a vörösiszap hasznosítása hulladékmentesen végrehajtható, mely a zero waste megközelítéshez is szorosan illeszkedik. Emellett, a projekt keretében különböző kelet-délkelet-európai országokban lévő vörösiszap tározókból származó mintákon gravitációs-mágneses szeparációs technológia is tesztelésre kerül a mágnesezhető fémek kivonására.
Az érintett-hálózat létrehozásával, és az EIT RawMaterials KIC hasonló témájú projektjeivel történő együtt gondolkodással a régió versenyképessége és innovációs potenciáljának növelése, illetve Európa nyersanyag import függőségének csökkentése a cél.
- A Bay Zoltán Nonprofit Kft Biotechnológiai Intézete Másodlagos Nyersanyagok Hasznosítása Osztály szakértelmével vesz részt a projektben.
- A projekt az EIT KIC Raw Materials támogatásával valósul meg.
- A projekt időtartama: 04.01. – 2022.12.31.
- A partnerországok: Szlovénia, Görögország, Horvátország, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Ausztria
- A projekt magyarországi partnere a Bay Zoltán Kutatóintézet.
- A projekt hivatalos honlapja: http://ris-restore.zag.si/
- További információ:
- Németh Alexandra
telefon: +36-30/403-91-72
e-mail: nemeth@bayzoltan.hu