A „gyárts, fogyassz, dobd el” szemlélet feladása a fenntarthatóságért
Egy vállalat számára nemcsak kihívást, de új lehetőségeket is jelent az, ha áttér a “gyárts-fogyassz-dobd el” logikán alapuló lineáris gazdasági modellről a körforgásos megoldásokra. Az Európai Bizottság több programon keresztül is támogatja a vállalkozásokat és az akadémiai kutatóhelyeket abban, hogy innovatív megoldásokat alkossanak. Erre fókuszál a CIRCE2020 nemzetközi projekt is, amelyben a Bay Zoltán Kutatóintézet is részt vesz.
A vállalkozások termékgyártásukra, hosszú távú működésükre új, fenntartható és gazdaságos megoldásokat keresnek, mellyel csökkenthetik keletkező hulladékuk mennyiségét és akár egyidejűleg másodnyersanyagként értékesíthetik azt. Egy vállalat számára nem csak kihívást, de új lehetőségeket is jelent az, ha áttér a “gyárts-fogyassz-dobd el” logikán alapuló lineáris gazdasági modellről a körforgásos megoldásokra. Míg a lineáris modell esetén a természeti erőforrások kinyerése után termék készül, majd használata után hulladékká válik, így annak ártalmatlanításáról gondoskodni kell; addig a körforgásos modellben nem – vagy csak minimális mértékben – létezik hulladék csak másodnyersanyag: ami annyit jelent, hogy a termékek életciklusa végén termelésbe visszaforgatható, ezzel természeti erőforrásainkat (ásványokat, energiahordozókat, stb.) tehermentesítjük.
Az így kinyert anyag miatt kevesebb primer anyag kitermelésére van szükség az új termék gyártásához, hiszen így rendelkezésre áll a másodnyersanyag. A körforgásos gazdaság erősíti a fenntarthatóságot és a versenyképességet, mert kevesebb nyersanyagot használ, továbbá nagy szerepet játszik az új, innovatív európai vállalatok indulásában, működésében.
A körforgásos gazdaság kialakítása érdekében az Európai Bizottság több programokon keresztül is támogatja a vállalkozásokat és az akadémiai kutatóhelyeket, hogy innovatív projekteket generáljanak. Így vesz részt és dolgozik – mint egyik magyarországi partner – a CIRCE2020 nemzetközi, Európai Unió által támogatott projektben a Bay Zoltán Kutatóintézet. Projektünk a körforgásos gazdaság és az ipari szimbiózis koncepcióját kívánja terjeszteni a közép-európai régió ipari körzeteiben. A konzorciumi tagok öt közép-európai országban – Ausztriában, Horvátországban, Lengyelországban, Magyarországon és Olaszországban – meghatározott iparterületen vizsgálták meg a gyártási folyamatok során keletkező jellegzetes hulladékáramokat. A meglévő ártalmatlanítási, újrahasznosítási módok helyett olyan ipari együttműködéseken alapuló, rendszerszinten újratervezett megoldásokat kerestünk, amelyek körforgásos megközelítésén alapulnak.
szöveg: Bodnárné Sándor Renáta