„Mikrobiológiai alapú technológiát fejlesztettek ki Magyarországon a bányászati meddőkből származó toxikus fémek szennyezésének elhárítására. A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból elnyert támogatás felhasználásával, a Magyar–Kínai ipari kutatás-fejlesztési együttműködési pályázati program finanszírozásában valósult meg.
A kutatást végző konzorcium tagjai: a hosszú évek óta bányászati és környezetvédelmi szolgáltatásokat nyújtó, valamint önálló, akkreditált környezetanalitikai vizsgálólaboratóriummal rendelkező MECSEKÉRC Környezetvédelmi Zrt. mellett Magyarország egyik elismert mezőgazdasági-környezeti felsőoktatási intézménye, a Szent István Egyetem, továbbá az ipari és környezetvédelmi biotechnológiai kutatások legjelentősebb hazai központja, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
Gaburi Imre, a MECSEKÉRC Zrt. földtudományi osztályvezető-helyettese, a projekt szakmai vezetője a fejlesztést indokló okokról szólva elmondta, hogy a Föld robbanásszerű népességnövekedése a nyersanyagok iránti igények radikális növekedésével jár. Mint folytatta, az ércek bányászata során a kőzetek relatív kis fémtartalma miatt rengeteg hulladék keletkezik. Egyetlen tonna réz kinyeréséhez 100 tonna ércet kell kibányászni, és valószínűleg egyetlen jegyespár sem gondolná, hogy két aranygyűrűjük a felelős 5 tonna hulladék keletkezéséért valamely aranybánya környezetében. Kínában a globálishoz mérten is kiugróak a bányászat, illetve a bányászati meddőhányók által okozott környezeti károk, melyek ismert problémát jelentenek Magyarországon és az Európai Unió több államában is.”
További részletek: Innotéka Magazin