2018. február 23-án került megrendezésre a „Kutatóintézményi HR Stratégia – HR Strategy for Researchers” című rendezvény a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalban.
Az Európai Bizottság által adományozott „HR Excellence in Research” díj nyilvános elismerés azoknak az egyetemeknek és kutatóintézeteknek, amelyek HR gyakorlataikat dokumentálhatóan összhangba hozták az Európai Kutatói Chartával és Kódexszel. Mindezidáig közel 1000 európai intézmény vállalta a Charta és Kódex irányelveinek végrehajtását, és közel 400 szervezet nyerte el a HR Excellence in Research díjat. A díjjal jutalmazott intézetek ilyen módon nyilvánvalóvá teszik, hogy elkötelezettek a kutatók tisztességes és átlátható felvétele és alkalmazása iránt.
Magyarországi intézmény azonban még nem részesült az elismerésben. A Bay Zoltán Nonprofit Kft., mint az EURAXESS hálózat magyarországi koordinátora, illetve a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal így azért szervezte a workshopot, hogy segítsen a magyar kutatóintézményeknek naprakész információkhoz és a szükségleteiknek megfelelő támogatáshoz jutni a Charta és Kódex megvalósításával kapcsolatban, így változtatva a kialakult kedvezőtlen helyzeten.
Jeney Nóra, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főosztályvezető-helyettese üdvözölte a résztvevőket és röviden felvázolta az “HR Excellence in Research” kezdeményezés szakpolitikai hátterét és történetét. Kemény Gabriella, a Közép-európai Egyetem HR vezetője mint biztonságos és rugalmas pán-európai programot mutatta be a RESAVER-t, a mobil kutatók számára létrehozott nyugdíjtakarékossági eszközt. Molnár Ádám, a Bay Zoltán Nonprofit Kft. Tudásmanagement Központjának szakmai vezetője az EURAXESS hálózat mobilitási és karrierszolgáltatásairól és a hozzájuk tartozó nemzeti portálokról tartott előadást.
A Charta és Kódex bevezetésének folyamatát Dario Pellizzon, a Velencei Ca’ Foscari Egyetem kutatási vezetője mutatta be lépésről lépésre, míg Barbara Unković, a Pulai Juraj Dobrila Egyetem Nemzetközi Irodájának munkatársa a folyamat végrehajtásához szükséges megközelítésre és módszertanra fókuszált előadásában. Corina Abraham-Barna, a Bánáti Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem Nemzetközi Hallgatói Irodájának vezetője felvázolta a végrehajtási folyamattal járó gyakorlati teendőket, előnyöket és egyéb eredményeket, valamint összegezte az Európai Bizottság által összeállított segédanyag tartalmát.
A workshopon számos magyar kutatóintézmény, egyetem és kutatást végző non-profit szervezet képviselője vett részt. A szervezők remélik, hogy a workshop megrendezésével a Kutatói HR Stratégia bevezetésére és így a nyitottabb európai kutatói munkaerőpiac megvalósítására bátorították őket.
A Charta&Kódexszel kapcsolatos bármilyen kérdés esetén állunk rendelkezésére az euraxess@bayzoltan.hu címen.
A workshop minden diasora elérhető az esemény weboldalán.