A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. részt vesz a Fracture mechanics testing of irradiated RPV steels by means of sub-sized specimens (FRACTESUS) című projektben.
Európai Unió egyértelmű rövid és hosszú távú célkitűzéseket határozott meg annak érdekében, hogy 2050-re megvalósítsa a fenntartható energiára és a klímasemleges gazdaságra való energetikai átállást. Az átállás sikere az energiahatékonyság és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energia kombinációján múlik a gazdaság valamennyi ágazatában. E cél elérése érdekében különösen az iparnak és a közlekedési ágazatnak kell nagyobb mértékben támaszkodnia a villamos energiára. A 2050-ig tartó időszakra vonatkozó valamennyi villamosenergia-összetételi forgatókönyvben a meglévő atomerőművek egyikére vagy azok kombinációjára, a hosszú távú működésre, az új nukleáris építésre és a jövőbeli nukleáris rendszerekre kell támaszkodni. Bármely nukleáris rendszer biztonsága és működőképessége nagymértékben támaszkodik a mélységi védelmi stratégiára, ahol a szerkezeti anyagok integritása alapvető szerepet játszik. Az anyagok rendelkezésre állása és/vagy a besugárzás korlátai miatt a nukleáris iparnak kis méretű mintadarabokat kell használnia a törésállóság megbízható méréséhez, hogy megfeleljen a módosított nukleáris biztonsági irányelvnek
A projekt célja, hogy csatlakozzon az európai és nemzetközi erőfeszítésekhez, hogy megalapozzák a kis minták törésállóságának validálását és demonstrációját a kód és a szabványok változásának elérése érdekében, lehetővé téve a nemzeti szabályozó hatóságokkal kapcsolatos különböző aggályok kezelését. A FRACTESUS egy nagyon korai szakaszban lévő szabályozó testületet, kódex- és szabványosítási bizottságot, az iparágat és a nemzetközi közösséget vonja be annak érdekében, hogy a konzorcium optimalizálja a rendelkezésre álló erőforrásokat és szakértelmet.
A projekt időtartama: 2020.10.01. – 2024.09.30.
Projekt konzorcium:
21 partner 15 országból. Koordinátor STUDIECENTRUM VOOR KERNENERGIE / CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE (Belgium)
Projekt weboldala:
https://fractesus-h2020.eu/
A projekt a közösségi médiában:
https://www.linkedin.com/shareArticle?url=https%3A//fractesus-h2020.eu/fractesus&mini=true
https://twitter.com/intent/tweet?url=https%3A//fractesus-h2020.eu/fractesus
https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=https%3A//fractesus-h2020.eu/fractesus
További információ:
Horánszky Árpád, nemzetközi projektmenedzser
arpad.horanszky@bayzoltan.hu
A projektet az Euratom 2014-2018-as kutatási és képzési programja támogatta a 900014 számú támogatási megállapodás keretében.