Magasan képzett kollégákkal és több mint két évtizedes bioremediációs tapasztalattal állunk rendelkezésre kármentesítési megoldások mikrobiológiai és technológiai részleteinek tervezésében és kivitelezésében. A legújabb kutatások eredményeit is hasznosítva veszünk részt ipari szereplőkkel közös projektekben, a tervezéstől az utókövetésig, mind szolgáltatóként, mind pedig K+F partnerként.

Az Alkalmazott Mikrobiológiai Osztály (AMO) fő profilja a legkülönfélébb szerves szennyezések (kiemelten üzemanyag származékok és adalékanyagok, klórozott alifás és aromás vegyületek) lebontása elsősorban mikrobiológiai, de komplex fizikai-kémiai-biológiai módszerek segítségével is. A laboratóriumi vizsgálatokkal (pl.: batch mikrokozmosz tesztek, oszlopkísérletek, bioreaktorok) a szennyezett közeg megtisztításának lehetőségeit vizsgáljuk, figyelemmel kísérve a lebontást végző mikroorganizmusok aktivitását (célvegyület lebontási képessége, sebessége, bontási körülmények, a lebontást elősegítő adalékanyagok tesztelése, intermedierek keletkezése és sorsa).

Az eredményeink nagyban hozzájárulnak vállalati partnereink terepi kármentesítési beavatkozásainak tervezéséhez, kivitelezéséhez és utánkövetéséhez (monitoring). A szennyezést lebontó specifikus oltóanyagok előállítása mellett, a kármentesítésben használható berendezéseket is fejlesztünk (bioreaktor, terepi szenzorok), illetve már használatban levő eszközök “okosításával”, továbbfejlesztésével is foglalkozunk.

 

Munkacsoportok

Bioremediációs Csoport

Környezetipari Technológiák Csoport

 

Kiemelt szolgáltatások

Bioremediációs kapacitás felmérése:

A természetes lebomlás, vagy egy beavatkozás nyomonkövetése, talaj és talajvíz mintákon (szelektív és összcsíraszám meghatározások, TOC-TC-TN mérés, respirációs teszt).

Mikrokozmosz tesztek:

A természetes lebomlás, a biostimuláció, vagy a bioaugmentáció lehetőségeinek vizsgálata, hatékonyságának tesztelése batch vagy átfolyós tesztrendszerekben, akár több száz literes térfogatokban. Bomlási állandó, felezési idő meghatározása kémiai analitikai nyomonkövetéssel (Saját GC-MS, GC-FID berendezésekkel VOC, EPH analízis, CH4, CO2, O2, CAH mérés gáztérből, anion-kromatográfia, szerves sav mérések HPLCvel).

Mikroba nyomonkövetések, azonosítások, molekuláris biológiai vizsgálatok:

  • qPCR kimutatások: a dehalogenációban kulcsfontosságú baktériumok (Dehalococcoides, Dehalobacter, Dehalogenimonas, Desulfitobacterium) és génjeik (vcrA, bvcA, tceA) mennyiségi meghatározása
  • DGGE vizsgálat: például egy bioaugmentáció során alkalmazott baktériumok nyomonkövetésére
    • metagenom analízisek kiértékelése

 

Elérhetőség

Dr. FEHÉR Balázs osztályvezető, Alkalmazott Mikrobiológia Osztály
Cím: H-6726 Szeged, Derkovits fasor 2.
Tel.: +36-62/432-251
E-mail: balazs.feher@bayzoltan.hu


 

Bioremediációs Csoport

Elsősorban szerves anyagokkal elszennyezett talaj és talajvíz mikrobiológiai megtisztításának lehetőségeit vizsgáljuk aerob és anaerob körülmények között. A biológiai lebontó potenciált a laboratóriumi batch mikrokozmosz tesztek mellett, többek között átfolyós oszloptesztekkel és bioreaktorok segítségével mérjük fel.

A klasszikus, szabvány szerinti összcsíraszám meghatározás mellett, a  lebontásra képes mikroorganizmusok jelenlétét molekuláris biológiai eszközökkel (qPCR, DGGE, metagenom analízis) is vizsgáljuk.

A bioremediáció során elsősorban igyekszünk az adott szennyezett terület mikrobapopulációjára támaszkodni, a működésüket elősegíteni, fokozni. Igény esetén lehetőség van a területen már kialakult mikroba kultúrából olyan baktériumokat elkülöníteni (izolálni), felszaporítani, majd nagy mennyiségben visszajuttatni a szennyezett közegbe, amelyek már alkalmazkodtak a helyi körülményekhez, továbbá a szennyezést kiemelt hatékonysággal tudják lebontani. A főbb szennyező komponensek aerob/anaerob lebontására engedélyezett oltóanyagokkal rendelkezünk, melyek nagy térfogatú előállítását fermentációs kapacitásunk segítségével rövid határidővel tudjuk vállalni. A biológiai kármentesítés mellett vizsgáljuk számos komplex módszer (nanovassal, mikrovassal, oxidálószerekkel, detergensekkel  történő kezelés) hatását a biológiai lebontásra és a mikrobapopuláció bontási képességére.

A lebontási folyamatok nyomon követésére saját analitikai eszközparkkal (GC-MS, GC-FID, HPLC, ICP-OES) rendelkezünk.

Elérhetőség

Dr. ZSILINSZKY Ingrid – csoportvezető
Cím: H-6726 Szeged, Derkovits fasor 2.
Tel.: +36-70/658-9233
E-mail: ingrid.zsilinszky@bayzoltan.hu