Rövid projektismertető

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett, a Tématerületi Kiválósági Program keretében elnyert, az “Innovatív polimertechnológiai eljárások és biológiai polimer rendszerek létrehozása és technológiai validálása” című projekt célja egy  komplex ipari kutatást és kísérleti fejlesztést is magába foglaló tudás és technológiai know-how halmaz létrehozása, mely lehetővé teszi, hogy a Bay Zoltán Kutatóközpont a polimerek anyagtudományi ágazatában is minőségi szereplővé válhasson. A projekt eredményeként elérendő egyik fő célunk a biológiai alapokon, biológiailag lebontható műanyagok előállítása.

 

Szakmai tartalom

Napjainkban a leginkább használt biológiai alapú és biológiailag lebontható polimer a politejsav (PLA). A PLA termékek gyártásának jelentős hányadában élelmiszeripari alapanyagokat, pl. kukoricát, cukornádat használnak fel arra, hogy a tejsavat (azaz a monomert) előállítsák. Ezzel szemben, az Eco-Design elveket követve úgy gondoljuk, hogy az első lépés az olyan alternatív alapanyag források feltérképezése, melyek nem élelmiszeripari vagy takarmányozási alaptermékek. Az optimális megoldás a monomer valamilyen ipari folyamatból származó melléktermék felhasználásával történő előállítása. Így az elsődleges feladat, hogy azonosítsuk azokat a lehetséges forrásokat, melyek melléktermékekből képesek biztosítani a monomert, illetve, hogy fermentációs vagy egyéb biotechnológiai eljárásokat dolgozzunk ki a monomer előállítására. A monomer előállítását követően különböző polimerizációs eljárások tesztelésével foglalkozunk. A sikeres eljárás eredményeként megvizsgáljuk a létrehozott polimerek legfontosabb alaptulajdonságait, majd a további, méretnövelési és technológia fejlesztési lépésekhez ipari kapcsolatrendszerünket is bevonjuk.

Mindemellett tanulmányozzuk a biopolimerek mechanikai újrahasznosíthatóságát több gyártási cikluson keresztül és a természetes adalékanyagokkal való társíthatóságát, amelyeknek eredményességét mechanikai és anyagszerkezeti vizsgálatokkal támasztjuk alá.

Továbbá tekintettel arra, hogy a jelenlegi hulladékkezelési rendszerben a biopolimerek újfajta hulladékáramot jelentek és szeparált gyűjtésük még nem megoldott, vizsgálni fogjuk, hogy a hétköznapi műanyag hulladék típusok (LDPE, HDPE, PP, PET) újrahasznosítási folyamataiba keveredő PLA és a PLA áramba keveredő hétköznapi műanyagok, hogyan hatnak az újrahasznosított termék tulajdonságaira.

A fejlesztési folyamat utolsó lépése, hogy megvizsgáljuk a biológiai lebonthatóságot, így zárva le a tervezett biológiai alapú polimerek teljes életciklusát, amelynek környezetre gyakorolt hatását LCA analízissel is vizsgáljuk.

Eszközpark

részletek

Híreink

részletek

Publikációink

részletek

Eseményeink

részletek

Oktatás

részletek

Partnereink

részletek

 

 

Köszönjük a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatását.