A Humánerőforrás-stratégia kutatók számára (HRS4R) az Európai Bizottság 2008 óta létező kezdeményezése. A stratégia alapját a 2005-ben elfogadott Kutatók Európai Chartája és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexe (Charter and Code for Researchers) képezi. Ez az ajánlás meghatározza a kutatók, valamint a munkaadók és a kutatást finanszírozók szerepét, felelősségeit és jogait, célja a kutatók alkalmazási és munkakörülményeinek javítása, valamint a kutatói karrier vonzerejének növelése Európa-szerte. A HRS4R folyamat ezen elvek gyakorlati megvalósítását segíti elő a kutatóintézményekben. A folyamatban bármely kutatást végző szervezet részt vehet, és a sikeres pályázást követően az intézmény jogosult lesz a „HR kiválóság a kutatásban” elismerés használatára. Az elismerés megszerzése azonban csak a folyamat egyik lépése: a sikeres pályázatot követően a részt vevő intézmények az általuk kidolgozott és nyilvánossá tett stratégiát implementálják, majd ciklikusan értékelik, és ha szükséges, felülvizsgálják.
Humánerőforrás-stratégia a Bay Zoltán Kutatóintézetben
A Bay Zoltán Kutatóintézet 2021 elején kezdte meg a Humánerőforrás-stratégia folyamatának előkészítését. A Charta és Kódex intézményi jóváhagyását követően megalakult az implementációs folyamatot irányító bizottság, és a folyamatban aktívan résztvevő munkacsoport. A Charta és Kódex alapelveire épülő kérdőív készült az intézményi hiányosságok és teendők felmérése érdekében, melyet a cég minden munkatársa kitölthetett. A kitöltési időszakot megelőzően egy online prezentáció mutatta be a HRS4R folyamatát, a jelentkezés gyakorlati lépéseit és annak intézményi jelentőségét. A prezentációról felvétele, valamint előadásanyaga azóta is elérhető a Kutatóintézet intranet felületén. A kérdőív kitöltésére két hónap állt rendelkezésre.
A kérdőív eredményei alapján az irányító bizottságot és a munkacsoportot bevonva megkezdődött a hiányosságok kiértékelése, valamint az akcióterv kidolgozása. Havi rendszereséggel három online megbeszélésre került sor a hiányelemzés, az OTM-R ellenőrzőlista, valamint az akcióterv megtervezése érdekében.
Az előkészítési folyamatot végző két testületben valamennyi fő kutatási területről és foglalkoztatási szintről részt vesznek munkatársak, beleértve a kutatói és kutatást támogató munkaköröket, illetve a vállalatvezetést. Mindkét testületben biztosított a nemek közötti egyensúly, valamint a kutatóintézet fő telephelyeinek képviselete. A HRS4R folyamatot bemutató nyitóelőadásra, az online kérdőív kitöltésére az intézmény minden dolgozója meghívást kapott.
A kutatói HR stratégia implementációs szakaszában mindazon szintek részt vesznek, amelyek a felkészülési szakaszban is közreműködtek: az Ügyvezető Igazgató, egyben az Irányító Bizottság tagja; a felső vezetés, amely a szervezeti szabályzattal összehangban biztosítja az előrehaladást; az akcióterv felügyeletéért és végrehajtásáért felelős Irányító Bizottság és a Munkacsoport; az akciótervben kijelölt felelős egységek, melyek képviselői érintettségtől függően részt vesznek az Irányító Bizottság és Munkacsoport értekezletein; a megvalósítási szakaszt felügyelő projektmenedzser; valamint a kutatói és támogatói munkakörben dolgozók – őket a projektmenedzser vagy a kommunikációs csapat rendszeresen tájékoztatja az implementáció állásáról. Minden szinten lehetőség nyílik a visszajelzésre az alkalmazottak számára elérhető éves elégedettségi felmérések, valamint az előrehaladásról szóló tájékoztatók alkalmával.
A HRS4R pályázati csomag 2021 decemberében elektronikus formában került benyújtásra. A Stratégia implementációja 2022 januárjában kezdődött meg.
A Bay Zoltán Kutatóintézet HR stratégiájának központi elemét képező Akcióterv innen tölthető le.
Az Akcióterv megvalósulását 2024. február-március folyamán értékeltük, majd a tervet frissítettük. A frissített és új akciókkal kiegészített, 2024-2026-ban megvalósítandó Akcióterv innen tölthető le.