A projekt azonosító száma: GINOP-2.3.3-15-2016-00041
Projekt címe: Dióda lézerközpont kialakítása a Neumann János Egyetemen
Kedvezményezett neve: Neumann János Egyetem (konzorcium vezetője)
Konzorciumi partnerek: Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. (konzorciumi tag)
A projekt összköltsége: 518.164.155 Ft
A támogatás összege: 518.164.155 Ft
Támogatási intenzitás: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2021.07.31.
Támogató alap: ERFA
Projekt összefoglaló
A lézersugaras technológiák gyors terjedése globális jelenség. Magyarországon ennek követése az iparban elfogadható mértékű, egyes területeken kiemelkedő, ill. vezető szerepű (pl.: ELI). A lézersugaras technológiák területén a fejlődés nagyon gyors. A jármű-, gép-, elektromos és elektronikai ipar egyre kiterjedtebben alkalmazza a lézeres berendezéseket a (precíziós) vágás, hegesztés és gravírozás területén. A kisebb teljesítményű és helyigényű berendezések ma már hozzáférhetőek akár egy kis- és közepes vállalat számára is, azonban a technológia megjelenése, oktatása és különösen a hozzá kapcsolódó K+F tevékenység – a technológia egyre nagyobb mértékű elterjedtsége / alkalmazása ellenére – eddig nem volt általánosan megszokott a magyar felsőoktatási intézményekben. Az anyagmegmunkálásokra szolgáló eszközök, berendezések fejlődésének három fontos iránya van: a lézersugár minőségének javítása (BPP, k, M2), a nagyteljesítményű lézersugár hullámhosszúságának csökkentése, ill. az impulzus üzemű lézersugár impulzus-hosszúságának csökkentése (piko-, femto- attoszekundumos lézerek). Az alap-, és alkalmazott kutatások az ilyen, új lézersugár–anyag kölcsönhatások vizsgálatára irányulnak mind az elméleti (pl.: fizika, biológia), mind a gyakorlatorientált műszaki (mérnöki tudományok) területeken.
A pályázati projekt keretében egy új alap, és alkalmazott kutatási lézerlaboratórium kialakítása a cél. A laboratórium a technika mai állásának megfelelően élvonalbeli, hazánkban pedig – az újdonságánál fogva – két vonatkozásban hiánypótló. Egyrészt az 1000 nm alatti hullámhosszúságú, jó sugárminőségű (BPP ≤4) és nagy fényteljesítményű (P(cw) ≥3kW) lézer sugárforrás (melynek kifejlesztése a közelmúlt eredménye), másrészt a 3D impulzus üzemű lézersugaras mikro-megmunkálás miatt. A korábbi Pallasz Athéné Egyetem (ma Neumann János Egyetem) polimer kutatási eredményeire támaszkodva, ill. annak továbbfejlesztése érdekében direkt-diódalézeres technika kutatási-oktatási lehetőség kiépítését is tervezzük.
A projekt keretében tehát olyan hiánypótló kutatóhelyet kívánunk létrehozni a Pallasz Athéné Egyetem területén, amely az alábbi három fő egységből áll:
1. Optikai szálban vezetett, nagyteljesítményű direktdiódás megmunkáló központ.
2. Optikai szálvezetés nélküli direktdiódás megmunkáló központ.
3. Impulzuslézeres szubtraktív mikro-megmunkáló központ.
A lézerlaboratórium infrastruktúrájának kialakítása a Neumann János Egyetem, a lézerlaboratórium eszközeinek specifikálása, beszerzése és rendszerbe állítása a Bay Zoltán Közhasznú Nonprofit Kft. feladata a Neumann János Egyetem bázisán. Az üzembe helyezést követően a működtetés és a tulajdonjogok is ennek megfelelően alakulnak. Az egyetem a megszerzett ismereteket az oktatásban a hagyományos és a duális képzés területén is kamatoztatni kívánja. A jármű-, gép-, elektromos-, elektronikai ipar területén a különböző teljesítményű lézereket ma a vágás, hegesztés és a gravírozás területén alkalmazzák, így a létrehozandó laboratórium által ezeken a területeken lehet az oktatás színvonalának javítása mellett elsődlegesen a beszállító kis- és közepes vállalatok innovációs képességeit javítani. Különösen nagy az igény a mikromegmunkálás iránt. A választott berendezéssel a fogászati implantátumok beépülését segítő felületmódosítási eljárásokat is lehet fejleszteni.
Az 1000 nm-nél kisebb hullámhosszúságú, nagyteljesítményű lézersugaras technológiák kutatása világszerte most kezdődik. Ennek oka, hogy a nagyteljesítményű diódák több kW teljesítményű sugarát nem lehetett 100 μm átmérőjű optikai szálba fókuszálni. Ez tudományos és kutatási szempontból azért fontos, mert a lézersugár-hullámhossz csökkenésével a technikai anyagok abszorpciója nő, általában exponenciális összefüggés szerint. Külön érdekesség, hogy az alumínium abszorpciója 1000 nm-nél nagyobb hullámhosszúság esetén 2-4%, 8-900 nm környezetében háromszorosára nő, majd a kisebb hullámhosszúságok esetén ismét 4-5%-ra csökken. Az új eszközökkel elsősorban ezt a jelenséget, ill. ennek technológiai hatását kívánjuk kutatni. Hasonló a helyzet a réz és ötvözetei esetén is. Új alkalmazási lehetőségek születnek az elektronika és az elektromobilitás területén. További kutatási területek: fém-polimer kötések, felületedzés, felületötvözés, felrakó hegesztés.
Aktualitások a projekttel kapcsolatban
2018. szeptember 6-án kerül megrendezésre a „Dióda lézerközpont kialakítása a Neumann János Egyetemen” című és GINOP-2.3.3-15-2016-00041 azonosító számú projekt alapkőletételi ünnepsége.
A fejlesztés a Neumann János Egyetem, mint konzorciumvezető és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., mint konzorciumi tag együttműködésében valósul meg.
Időpont: 2018.szeptember 6., 13 óra
Részletekről a meghívóból tájékozódhatnak
További hírek:
Direktdióda felületmódosításra
Öt tengelyes lézeres anyagmegmunkáló gép telepítése
2021.07.27-én ünnepélyes keretek között került sor a Dióda Lézerközpont átadására Kecskeméten, ezzel szakmailag sikeresen lezárva a GINOP-2.3.3-15-2016-00041 azonosítószámú, „Dióda lézer központ kialakítása a Neumann János Egyetemen” című projektet.
Az eseményről olvashatóak az alábbi online tudósítások:
https://keol.hu/kecskemet-bacs/dioda-lezerkozpontot-avattak-a-neumann-janos-egyetemen
https://hiros.hu/hirek/atadtak-a-diodalezer-kozpontot-kecskemeten
https://hvg.hu/tudomany/20210727_kecskemet_dioda_lezerkozpont